NICKERL Franz Anton – Na skále nad Břežanským údolím v katastru městské části Točná Praha 4

Foto: J.Kareš

Na skále nad Břežanským údolím v katastru městské části Točná Praha 4 je na těžko přístupném místě pamětní deska s nečitelným letopočtem a s nápisem :

„IN MEMORIAM F.A.NICKERL“

 F.A.Nickerl( *4.12..1813 +4.2.1871) byl profesorem přírodovědy na polytechnice v Praze a známým entomologem. Desku zde umístila tehdejší entomologická společnost.

Zdroj fotografie: web Martinovy motýli – 213.cz

                                            

30.5.2013      


Dne 3.října 2013 byla zde odhalena nová pamětní deska F.A.Nickerleho. Zasloužil se o to Dr. Jiří Tichota, člen Entomologické společnosti a zároveň vedoucí známé skupiny Spirituál kvintet, který inicioval obnovení pamětní desky. Uspořádal ve spolupráci s radnicí MČ koncert, jehož výtěžek byl určen na obnovu desky. Deska je umístěna v polesí zvaném Šance u městské části Praha 4 Točná u 5. zastavení naučné Keltské stezky, asi 1,4 km od počátku stezky v ul. Ve Stráňkách směrem do Zbraslavi. K plastové pamětní desce lze dojít od 4. zastavení pěšinou po prudkém sestupu k plošině skalnaté vyhlídky nad Břežanským údolím. Na skalní stěně pod vyhlídkou se nachází původní rozměrná kovová pamětní deska z roku 1873.

                                                                                                                                        

27 1 2014